Dlaczego azbest jest szkodliwy?

Azbest – ten popularny w PRL-u materiał budowlany w ostatnich latach zaliczono do materiałów szkodliwych i groźnych dla życia człowieka. Znalazł się na liście 10 najgroźniejszych zanieczyszczeń na Ziemi!

Czym jest azbest?

Azbest – inaczej eternit, to grupy minerałów krzemianowych, które tworzą włókna. Włóknistej budowie zawdzięczają dużą wytrzymałość na rozciąganie, elastyczność oraz odporność na działanie czynników chemicznych i fizycznych. Z tego powodu azbest znalazł zastosowanie w budownictwie, motoryzacji i przemyśle maszynowym.

Dlaczego azbest jest groźny?

Włókna azbestowe przenikają do organizmu drogą oddechową, dlatego im więcej znajduje się ich w powietrzu, tym bardziej jesteśmy podatni na zachorowania. Odkąd odkryto tą zależność i wysoką szkodliwość azbestu, zabroniono wykorzystywania eternitu, a ten, który był użyty np. do pokrycia dachów, nakazano utylizować. Działania miały na celu zmniejszenie występowania azbestu w środowisku. Tak wysoka szkodliwość azbestu spowodowana jest tym, że włókien azbestowych, które dostały się do płuc, nie da już z nich usunąć.

Azbest powoduje:

– pylicę azbestową,

– raka płuc,

– międzybłoniaka opłucnej i otrzewnej.

Choroby spowodowane azbestem mogą ujawnić się nawet po kilkunastu latach od styczności z tym materiałem.

Do kontaktu z azbestem może dojść podczas wyburzeń konstrukcji budowlanych, rozbiórki dachów, prac hydraulicznych itp. Przy tego typu pracach należy zachować szczególną ostrożność. Więcej wskazówek na ten temat znajduje się na stronie Państwowej Inspekcji Pracy pod tym linkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *